Novoroční zvonění
Jednou z novoročních tradic je i novoroční zvonění pro štěstí. Zatímco v Japonsku vítají nový rok 108 údery zvonů na budhistických chrámech, v Klatovech hluboký tón zvonu Vondra nesoucí se nad městem vyzývá všechny opilce k tomu, že je čas vystřízlivět po bujarých silvestrovských oslavách a s jasnou hlavou vyrazit vstříc všemu, co nám nový rok chystá.
(Bílá sobota)
Návrat zvonů
Pověst o velikonočním odlétání zvonů do Říma je všeobecně známá. Vždy na Zelený čtvrtek po odeznění modlitby Gloria in excelsis Deo zvony umlkají a odlétají pro požehnání. Pokud by některý zvon neodlétl, přineslo by to obci neštěstí. Když zvony do Říma doletí, papež jim požehná za věrné služby a zvony letí zpět. Na Bílou sobotu po Gloria pak zvoní: „Byl jsem tam! Byl jsem tam!”
Osvobození města
Zvonění v pravé poledne připomíná 5. květen 1945, kdy vypuklo v Klatovech protiněmecké povstání. Zatímco příslušníci Wehrmachtu s povstalci nebojovali (nechali se odzbrojit a v kasárnách vyčkali příjezdu Američanů), dramatičtější situace nastala v centru města, kde němečtí fanatici stříleli z budovy NSDAP a zabili několik lidí.
(Klatovská pouť)
Procesí s obrazem Klatovské madony
Asi nejdelší zvonění v celoročním „zvonickém seriálu” doprovází procesí s Klatovskou madonou (Panna Marie Klatovská). Obraz se nese v čele procesí z kostela Narození Panny Marie ke kostelu Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce, pak dále kolem klatovského náměstí. Den zázraku Klatovské Panny Marie se odvíjí od 8. července 1685, kdy začal obraz na čele krvácet.
Svatováclavská jízda
V pravé poledne oznamuje zvon Vondra příjezd družiny sv. Václava. Úderem dvanácté vjíždí na klatovské náměstí Svatováclavská jízda, již tradičně doplněná programem šermířů. Starosta města se posléze ujímá přivítání patrona naší země. Touto akcí každoročně město Klatovy vzdává hold patronovi české země sv. Václavovi. Celou akci doprovází bohatý kulturní program.
Vznik republiky
V tento státní svátek je pravé poledne ohlášeno zvoněním na zvon Vondra. Tento unikátní zvon, který se ozývá jen ve zcela výjimečné dny, tak podtrhuje důležitost tohoto dne a slávu výročí, které si tento den připomínáme v celé naší republice.
(nebo 17 hod. a 11 min.)
Den boje za demokracii
17. listopad, po světě známý jako Mezinárodní den studenstva, se v Česku vztahuje hned ke dvěma historickým milníkům: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989. Od roku 2000 se obě události v České republice uctívají státním svátkem nazvaným Den boje za demokracii. Zvon Vondra v tento den zvoní buď v pravé poledne, nebo dle občasného rozhodnutí v symbolických 17 hodin a 11 minut.
Půlnoční mše
Asi nejzvláštnější atmosféru ze všech celoročních zvonění má zvonění při Půlnoční mši svaté.
Říká se: „Když zvoní zvony na půlnoční mši, dotýká se Bůh Země a dává jí do příštího roku novou sílu k oběhu kolem Slunce”.
V tak svatý okamžik přece nemůže zvon Vondra mlčet!